mercredi 30 juin 2010

# Israeli military customized Caterpillar D9

This is the most efficient weapon of the Israeli Army against the Palestinians: The Caterpillar D9, customized IDF way in order to be able to operate alone in the West Bank or in Gaza and not fearing the stones threw at it.
This customization is such a "success" that the American army bought a bunch of them back (Caterpillar is a Californian company) from the Israeli Army.
Whether it destroys Palestinian infrastructures or homes (which it does best), pierces Gaza's tunnels anti-blockade that join Egypt, or simply prepare the foundation of new illegal settlements in the West Bank, the D9 is the weapon that fit the best the way the Israeli State oppress the Palestinian People on a daily basis.

If you are interested in studying it more in details or including it in a narrative, you can download a detailed digital 3d file of the bulldozer (see the renderings below).

14 commentaires:

Jonas W. a dit…

Man, those things are HUGE! Perhaps the inspiration came from this guy and his "Killdozer"
http://en.wikipedia.org/wiki/Marvin_Heemeyer

Unknown a dit…

Abraham Maslow said in 1966, "It is tempting, if the only tool you have is a hammer, to treat everything as if it were a nail."

kernel space a dit…

also "inadvertently" squashes people, sometimes ...

http://fr.wikipedia.org/wiki/Rachel_Corrie

Anonyme a dit…

Dear sir, I would like to have your permission to use the CG images of D9 for making a poster against Israeli Apartheid.
thanks
edo.medicks.net

abo-bder a dit…


شركة شحن عفش من الرياض الي الامارات-دبي

yanmaneee a dit…

russell westbrook shoes
stephen curry shoes
nike air max 2017
golden goose sneakers
jordan shoes
zx flux
christian louboutin outlet
nike foamposite
longchamp
yeezy

abo-bder a dit…


فني
فني نجار ايكيا بالرياض
شركة تركيب اثاث ايكيا بالرياض
شركة تركيب غرف نوم ايكيا بالرياض
فني
شركة شحن من الرياض الى الامارات
شركة فك وتركيب اثاث ايكيا بالرياض
شركة توصيل وتركيب اثاث ايكيا بالرياض
شركة تركيب اثاث للمكاتب بالرياض
شركة تركيب ستائر واثاث بالرياض

abo-bder a dit…

فني نجار ايكيا بالرياض
شركة تركيب اثاث ايكيا بالرياض
فني
فني تركيب اثاث ايكيا بالرياض
شركة تركيب ستائر بالرياض
شركة تنظيف مجالس وكنب ببيشة
شركة مكافحة حشرات ببيشة
فني ستائر بالرياض
شركة تنسيق حدائق بالطائف
شركة تنسيق حدائق بالطائف

abo-bder a dit…


فني ستائر بالرياض
فني ايكيا بالرياض
نجار بالرياض
فني بالرياض
وايت شفط الصرف الصحي
شركة تركيب اثاث ايكيا بالرياض
فني تركيب اثاث ايكيا بالدمام
فني تركيب اثاث ايكيا بالخرج
فني تركيب اثاث ايكيا بالمزاحمية

abo-bder a dit…تركيب كاميرات مراقبة بالرياض
فني تركيب ستلايت بالرياض
فني تركيب ستلايت بالرياض
فني تركيب وبرمجة الدش بالرياض
شركة قص اشجار بالرياض
فني
فنى
فنى تركيب ستلايت بالرياض
فنى
فني تركيب اثاث ايكيا بالرياض


yanmaneee a dit…

curry 6 shoes
off white
kyrie irving shoes
yeezy boost 350
pandora jewelry official site
curry shoes
off white hoodie
kd13
kd shoes
bape hoodie

Ankara Plastik Cerrah a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir Ankara Burun Estetiği Doktoru.


Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Ankara Meme Büyütme Doktoru yöntemi meme protezidir.


Ankara Lazer liposuction Doktoru konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.


Ankara Karın germe Doktoru ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.


Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Ankara Migren ameliyatı Doktoru genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.


Ankara Meme dikleştirme Doktoru Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.

Ingresso Macuco Safari a dit…

Hi there

Very nice content and blog, I found it very informative and useful, hope to read more nice articles like this one around here,

Keep sharing the best content,

Best regards!

Your follower

Salvatore from:

Compra de Ingresso on-line – Os ingressos para visitar o Patrimônio Mundial Natural e uma das 7 Maravilhas da Natureza, onde se encontram as Cataratas do Iguaçu Ingresso Cataratas, são ingressos limitados e vendidos exclusivamente on-line, com agendamento de dia e horário para o passeio. É importante lembrar que não existe a opção de compra de bilhete físico no parque. É necessário adquirir o ingresso de entrada no Parque Nacional do Iguaçu com antecedência em sites autorizados.

Thanks and take care

sheyne a dit…

replica designer bags EIOBV replica wholesale handbags CIOU replica wholesale handbags CKOX