mercredi 4 août 2010

# PALESTINIAN CHRONICLES /// Israeli Civilian Settlements

picture: Ma'ale Adummim (East Jerusalem's region)

ـJewish settlements within the West Bank are violating the article 49 of the Geneva Convention (see previous article). However, thinking that they simply occupy a land they do not own would be observing them in a very superficial way. In fact, they constitute a very important weapon in the Israeli strategy of oppression towards the Palestinian. All the scales and categories of building engineering are involved in this strategy; nothing is left to chance by Israeli planners, engineers and militaries.
The geographical dimension, to begin with, is studied to disturb as much as possible Palestinian life. In fact, several settlements by their location and their occupation are splitting villages from their fields or blocking exchange between the villages.
The topographical aspect of settlements are probably the most essential dimension: They occupy the top of the hills in order to maintain a constant supervision of their surroundings, benefit of the best view on what they consider to be their land by right and constitute a very visible provocation for whoever see them.
Each settlement owns a mirador that increases this hyper-vision or at least maintain the external appearance of it.
The master plan, then, imposes a strict density of settlers' houses thus allowing a defensible space to be constituted. For the same purpose, those houses are built in a quasi-fortified scheme including strong opaque walls and small windows.
The settlements finally own independent infrastructures from the Palestinian ones including roads, antennas, water and power supplies.
Settlements at night, illustrate perfectly the way they operate. The landscape around is all lighted up. You are on the road, you don't really see them but they definitely see you. The environment is entirely domesticated and controlled via a militarizated vocabulary of the land.

To go further, read Eyal Weizman and Rafi Segal's A Civilian Occupation (see previous post)

Rimmonim (Ramallah's region)

Geva Binyamin (East Jerusalem's region)

Shilo & Eli (Nablus' region)

Ma'ale Levona (Nablus' region)

Pesagot (in Ramallah)

Har Homa (in Bethlehem)

Kochav Ya'akov (Jerusalem's region near Ramallah)

Pisgat Ze'ev (East Jerusalem's region)

Ma'ale Adummim (East Jerusalem's region)

2 commentaires:

Anonyme a dit…

My brother suggested I may like this blog. He was totally right.
This put up tduly made my day. You cann't consideer simply
how a lot time I had spent foor this info! Thank you!

Visit my blog: clash of clans hack no survey no password

Ankara Estetik Doktoru a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir Burun Estetiği.


Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme Büyütme Estetigi yöntemi meme protezidir.


Lazer liposuction Estetigi konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.


Karın germe Estetigi ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.


Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı Fiyatları genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.


Meme dikleştirme Estetigi Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.