mercredi 22 septembre 2010

# Film Architecture. From Metropolis to Blade Runner

I am kino-eyes. I am a builder. I have placed you, whom I've created today, in an extraordinary room which did not exist until just now when I also created it. In this room there are twelve walls shot by me in various parts of the world. In bringing together shots of walls and details, I've managed to arrange them in an order that is pleasing and to construct with intervals, correctly, a film-phase which is the room.
Dziga Vertov, 1923

Film Architecture. From Metropolis to Blade Runner is a beautiful book about the relationships between Architecture and Cinema. It was edited by Dietrich Neumann in 1999 and includes essays by Donald Albrecht, Anton Kaes, Anthony Vidler and Michael Webb.
I already posted an article about the Blade Runner's part (see previous post), but other movies are depicted in this book which magnifies the beauty of their settings as an hyper-representative and expressive architecture.

Film Architecture. From Metropolis to Blade Runner. Edited by Dietrich Neumann. Munich: Prestel 1999

Metropolis by Fritz Lang. 1927

Mon Oncle by Jacques Tati (1958)

Play Time by Jacques Tati (1967)

Play Time by Jacques Tati (1967)

Die Nibelungen by Fritz Lang (1924)

Lost Horizon by Frank Capra (1937)

The Fountainhead by King Vidor (based on Ayn Rand's novel) (1949)

Batman by Tim Burton (1989)

Dick Tracy by Warren Beatty (1990)

1 commentaire:

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir Burun Estetiği Doktoru.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme Büyütme Doktoru yöntemi meme protezidir.Lazer liposuction Doktoru konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Karın germe Doktoru ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı Doktoru genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Meme dikleştirme Doktoru Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.