lundi 20 septembre 2010

# Underground by David Macaulay

Underground is an incredible children book published in 1976 and drawn and written by David Macaulay. It is supposed to be a didactic and schematic explanation about the urban underground (foundations, sewers, subways etc.) but thanks to superb axonometrics from below and without the earth, this book acquire a beautiful artistic dimension. One would have then noticed the humorous touch of placing characters on those drawings' ground which fits with the lowest level of the buildings' foundations.

Underground by David Macaulay. Boston : Houghton Mifflin, 1976

Other books
by Macaulay are available on google books (to some extents) including Unbuilding


8 commentaires:

Unknown a dit…

Those drawings are stunning. They could be part of the Cités Obscures. I can imagine a underground world whose inhabitants could see the upperground from below but not establish any contact with it. A few mysterious access between the two worlds would remain through the sewers.
Great find, thanks.

Léopold Lambert a dit…

True story ! I happen to know a little bit Francois Schuiten, I should send him that !!!

translation service a dit…

It was supposed to be a didactic and schematic explanation on urban land foundations, sewers, metro, etc, but thanks to super axonometrics young and landless, this gain size beautiful book art.

designer swimwear a dit…

These drawings are excellent. That could be part of dark cities. I can not imagine an underground world where people could see the top floor below, but do not make any contact with her.

ThomsAllvin a dit…

This all painting are marvels.Amazing sketch and great idea behind this all picture.Amazing idea and great imagination.I love this post so much.


bathroom suites

Unknown a dit…

This is painting are superb and fantastic.I have no word to explain this painting.I love this painting so much.Great imagination and great idea behind this post.


gotomeeting promo codes

carpet entrance mats a dit…

Great pictures shared here. I have never seen this type of paintings before in my life. So it is very necessary to appreciate it.

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir Burun Estetiği Doktoru.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme Büyütme Doktoru yöntemi meme protezidir.Lazer liposuction Doktoru konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Karın germe Doktoru ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı Doktoru genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Meme dikleştirme Doktoru Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.