mardi 21 septembre 2010

# Floating Islands on the lake Titicaca

A very interesting construction takes place on the lake Titicaca (between Peru and Bolivia). In fact, the Uros people regularly build up islands with rushes and mud. The islands are then floating and probably drift a little bit with the current.
These islands can also recall the British Project Habakkuk during the Second World War which was proposing to build aircraft carrier islands made out of wood and ice !11 commentaires:

MARKSOR a dit…

voir l'ilea rtificielle du galatasarais sur le bosphore : http://en.wikipedia.org/wiki/Galatasaray_Islet http://istanbul.mydestinationinfo.com/Photos/Galatasaray%20Islet/20100423-123415
llSize.jpg

Léopold Lambert a dit…

well done ! Merci Martial

translation service a dit…

A very interesting building takes place on Lake Titicaca between Bolivia and Peru. In fact regular people build the Uros islands of reeds and mud. The islands are so fluid and probably drive a little bit with the current.

etc. a dit…

Even more interesting is the solar panels they used already 10 years ago in order to watch TV in their houses.

personal loans a dit…

These islands can not forget the British project Habakkuk during World War II, which aims to build aircraft carriers in the island wood and ice.

Mantek a dit…

In fact, ordinary people build Uros made of reeds and mud. The islands are so fluid and probably run a little with the flow.

hp coupon code a dit…

In fact, ordinary people build Uros islands made of reeds and mud. The islands are so fluid and probably run a little with this.

carpet entrance mats a dit…

This should be done like this. Even more interesting is the solar panels they used already 10 years ago in order to watch TV in their houses. So it is very necessary.

shop supplies a dit…

A very exciting developing arises on Bolivia and Peru. Actually anyone else develop the Hawaiian islands of reeds and mud. The Hawaiian islands are so substance and probably travel a little

cutlery hire London a dit…

These hawaiian islands not ignore about the English venture Habakkuk during Community War, which goals to develop jet providers in the region timber and ice. standard individuals develop Uris hawaiian islands created of reeds and mud.

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir Burun Estetiği Doktoru.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme Büyütme Doktoru yöntemi meme protezidir.Lazer liposuction Doktoru konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Karın germe Doktoru ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı Doktoru genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Meme dikleştirme Doktoru Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.