mardi 5 octobre 2010

# Interaction Between the Elements by Rietveld Landscape

Interaction Between the Elements is a beautiful project by dutch office Rietveld Landscape (Grand Prix de Rome 2006) which attempt to save a North Sea island, Terschelling from a massive flooding.
The project proposes to create multiple dunes by introducing hundreds of stakes in the ground which would recover the sand freed from vegetation and carried by the wind.
Here is the introduction text:

Interaction between the elements

Rising sea levels are posing a threat to Terschelling, a North Sea island and UNESCO monument. In 2008, a report addressing this threat appeared, and Rietveld Landscape was asked to advise on the opportunities offered by the report. According to Rietveld Landscape’s vision, the symbiosis between human activity and impressive natural processes accounts for Terschelling’s attraction to inhabitants and outsiders alike – a fact that should guide all attempts at dealing with the rising of the sea level.

Because it is impossible to predict with sufficient certainty when the sea will have what level, flexible strategies for East- and West-Terschelling are needed: interventions that follow the movement of the water and can be adjusted through time. The activity of a huge drifting dune will be stimulated by removing its current vegetation, and the power of the wind will be used to transport its sand. In this way, the growth of the island will outpace the rising of the sea level.

Although the proposed interventions have been designed specifically for Terschelling, the strategy informing it can be exported to other islands in the North Sea that are threatened by the sea in a similar manner. Read more >>>

Client: Atelier Fryslan
Designers: Rietveld Landscape
In collaboration with Deltares
Location: Boschplaat Terschelling
Status: vision 2009
4 commentaires:

iklan baris gratis a dit…

I think the project is really amazing.

USA Property Investment a dit…

By focusing on both the look and the usability of the site,
we can design it so that browsing it is a pleasurable experience.

Australian Property Investment | melbourne web developer | SEO Melbourne

Elinathomas a dit…

A lot has changed over time and Facebook has introduced many more features and services to make it an interesting service for users, such as timelines, updates, news feeds, and so on. It is also a great place to share different thoughts, social issues, and government policies. Currently, the company, organization, and institution use Facebook to promote their business as their main source of advertising. But users sometimes struggle with the Facebook service.=================================== Facebook Bellen

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir Ankara Burun Estetiği.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Ankara Meme Büyütme yöntemi meme protezidir.Ankara Lazer liposuction konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Ankara Karın germe ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Ankara Migren ameliyatı genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Ankara Meme dikleştirme Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.