dimanche 7 novembre 2010

# Abhominal by Jason Hopkins

Jason Hopkins develops a compelling digital art work entitled Abhominal that illustrates a beautiful hybridization of geometrical normative structures with a tumorous organic flesh. His "bodies" are as much striking to me that it obviously evokes the hyperactive use of uncontrolled topological surfaces in current architecture. Jason Hopkins proposes a much more interesting vision of not only a surface, but also its content, the flesh, which is not without recalling Marcos Cruz's interest (see his manifesto for boiteaoutils).

However, what I just wrote is only my interpretation as an architect and I wanted to have Jason's "version" of his own work which is the very short text that follows:

"I am fascinated by mankind’s pursuit of ‘perfection’. Through the instruments of science we strive to categorize, understand, rearrange and ultimately tame the natural world around us. My sketches are explorations of possible genetic futures where mankind has achieved this perfection, where science has ironed out the inadequacies of being human."


Biostructure 2

Human Reconfiguration VI

Human Reconfiguration IV

Human Reconfiguration X

Human Reconfiguration XIX

Olympian I

Human Reconfiguration XI

Human Reconfiguration XII
Human Figure Study III

9 commentaires:

etc. a dit…

cf Chris Cunningham as well

Léopold Lambert a dit…

true!

Pix a dit…

and Hans Bellmer also !!

Free Poker Money a dit…

Jason Hopkins develops a work of digital art entitled Abhominal convincing showing hybridisation beautiful geometric structures with a normative meat with organic-related tumours. Her body is just as striking to me that this clearly raises the uncontrolled use of hyperactive topological surfaces in the current structure.

zerodrame a dit…

Pure perfiction

zerodrame a dit…
Ce commentaire a été supprimé par l'auteur.
Anonyme a dit…

Hi! Someоne in my Mуѕpace group
shareԁ this website with us sο I came to look it oѵеr.
І'm definitely loving the information. I'm bookmаrking аnd will be tweeting thіѕ to my followers!
Fantаstic blog and teгrific ѕtуle
anԁ desіgn.

Here is my weblog ... www.screwders.com

Anonyme a dit…

Ι enjoy reading а post that can make men and women think.
Аlso, thank уou fоr allowing me to cοmment!Looκ at my wеblog :: 888 Poker Bonus

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir burun estetiği fiyatları.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme büyütme fiyatları yöntemi meme protezidir.Lazer liposuction fiyatları konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Karın germe Fiyatları ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı Fiyatları genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Meme Dikleştirme Fiyatları Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.