samedi 6 novembre 2010

# An Opening into Voids: (re)connecting Napoli and its Other by Will Laslett

An Opening into Voids: (re)connecting Napoli and its Other is a beautiful project by Will Laslett for Jeanne Sillett's University of Westminster's studio. As told in the text below the project dramatizes a network of architectural canyons linking Naples' multiple caves.
In this regard, it might be interesting to look at it in a dialogue with a project already published on boiteaoutils: Chen Xinyang's Underground City.

Here is the text written by Will Laslett:

An Opening into Voids: (re)connecting Napoli and its Other

This project is an exploration into the caverns of Naples. This vast network of caverns, which has formed through human inhabitation of the land over at least the last five millennia and which has come to extend beyond the perimeter of the city, is unique in its extent and diversity. The network of voids now underlies vast sections of the city, sometimes out scaling the built forms above and yet is largely abandoned, neglected or even forgotten. These are spaces of disorientation, wonder and curiosity, where time is frozen and the nature of positive and negative space is questioned. Through the anthropological creation of a punctured ground plane, upon which Naples is situated, ambiguities are created in notions of the natural and the artificial, the built and the found, as well as the very authenticity of the ground plane itself.

Here I aim to incorporate this hidden alternative network of spaces into the wider network of the inhabited city. Through the creation of a symbolic opening and point of convergence between these two planes, the project aims to allow these worlds to collide, and where in this collision, the city is drawn in, a point of orientation between these realms is created and an altered perception on the nature of the built fabric is allowed. This point of intersection thus aims, fundamentally, to serve as a means of re-comprehending the city, both for those who visit and those who inhabit.1 commentaire:

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir burun estetiği fiyatları.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme büyütme fiyatları yöntemi meme protezidir.Lazer liposuction fiyatları konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Karın germe Fiyatları ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı Fiyatları genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Meme Dikleştirme Fiyatları Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.