dimanche 28 novembre 2010

# St. Stephen's Cathedral, Bio-Structural Architecture by Liu Chien Sheng

In my last article about Alistair William's Monastery of Irrigation, I was referring among others, to Hernan Diaz Alonso's students' cathedral project in Angewandte (Vienna) so I thought that it would be interesting to publish one of them.
St. Stephen's Cathedral is a project designed by Liu Chien Sheng and demonstrates of a very rich work. Beyond the usual architectural vocabulary used by Diaz Alonso's studios, lies the real richness of space created by this student.
My regular readers might be surprised that I value this "suckerpunchy" project since I believe that a new architecture should be achieved by more than the simple revolution of its vocabulary. However, this project demonstrating a tremendous amount of work and rigorousness, I cannot help to veritably respect it, just like I respect and appreciate Mr. Diaz Alonso's sharpness and precision of discourse that he brings whenever he is invited to talk about architecture (for instance, recently invited at Pratt Institute's symposium Architecture and Beauty organized around Yael Reisner's new book)

St. Stepnen's Cathedral, Bio-Structural Architecture from Liu Chien Sheng on Vimeo.

4 commentaires:

jeremymm a dit…

agreed, this one seemed to me to finally move this discourse into a more architecturally rich territory...almost in spite of its 'language'...but just barely...

safe meds a dit…

The form of architecture comes from the reserved altar structure of St. Stephen’s Cathedral. After defining the principle of the transformation, the basic column structure was reformed into various types and generates the spaces in different parts of columns to accomplish the catalogs of typologies

Dina a dit…

I haven't seen anything like this before. This is really awesome works, I am not into architecture but I guess this is simply AMAZING..

Dina from robe de soirée rouge 

Ankara Plastik Cerrah a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir burun estetiği fiyatları.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme büyütme fiyatları yöntemi meme protezidir.Lazer liposuction fiyatları konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Karın germe fiyatları ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı fiyatları genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Meme Dikleştirm fiyatlarıe Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.