jeudi 4 novembre 2010

# Nébuleuse by Guillaume Amat

Nébuleuse is a photographic work by Guillaume Amat investigating the strange territory of the French Atlantic coasts and its military ruins from World War II, bunkers. The atmosphere of the photographs helps to compose a foggy heterotopia where those bunkers appears as monolithic artifacts within an infinite sand landscape.

This work integrates perfectly the series of article written about bunkers on boiteaoutils and that can be read by following this link.

Here is the text related to the series (nb: the complete series has to be seen of Guillaume Amat's own website):

Nébuleuse
In April 2007, in a muffled silence, the sea disappeared, as if vanished, leaving behind only ghosts of stone.
These Blockhaus, remains of World War II, slowly digested by the tides turned out to be threatening places of refuge in the middle of an unexplored desert.
A haunting wind is sweeping along the coast and wrapping distant figures.
In the open sea, one could hear the muffled sound of a foghorn very much like the whispering rumbling of life.
People seem to get lost in a scenery both quiet and threatening where one gets stifled by the immensity of the landscape.

The project called "Nebuleuse" (Nebula) is part of a reflection on the question of World War II heritage, the French coast and its conversation.

In the form of a photographic proposition, I tried to show how the hand of man and the hand of Nature can mix or be in conflict.
4 commentaires:

yanmaneee a dit…

golden goose
lebron 18
kyrie 6
a bathing ape
jordan sneakers
moncler coat
golden goose outlet
yeezy boost
birkin bag
curry 7 shoes

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir burun estetiği fiyatları.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Meme büyütme fiyatları yöntemi meme protezidir.Lazer liposuction fiyatları konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Karın germe Fiyatları ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Migren ameliyatı Fiyatları genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Meme Dikleştirme Fiyatları Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.

shogee a dit…

replica bags by joy hermes fake j7h71r5a25 replica bags dubai website link o7z82n8h42 luxury replica bags replica bags aaa visit the site c7n72a9q59 replica louis vuitton bags replica kipling bags v9v35z5p03

shathee a dit…

i9q59i1m76 p6r05b0o06 e6y07j6y76 c6a48g7r47 l5p09y2w71 h6h87i8u81