vendredi 19 novembre 2010

# Spatiology by Vittorio Giorgini

Spatiology is a book written (and drawn) by Vittorio Giorgini, former teacher at the Pratt Institute who exposes among other fields, his interest for the geometrical and physical construction of topological thin shell structures.
The book is rich of various drawings illustrating the geometrical processes applied to simple surfaces in order to achieve topological characteristics. This research matches with Giorgini's obsession for the minimal impact of a building on the ground. We can observe this obsession through the Casa Saldarini (Italy 1962) and the Liberty Center (done with Pratt's students in New York 1976) but also in other projects designed by the Italian architect which are using a more "industrial" architectural vocabulary.

A video is available on youtube
showing Giorgini in the garden of the Casa Saldarini talking (in Italian) about his small scales shells but also about the house itself (starting after the 5th minute)
Casa Saldarini

Liberty Center

4 commentaires:

Unknown a dit…

I am unfamiliar with his work, but intrigued by the idea of "minimal contact with the ground" is this used in the literal sense as in lacking physical connection with the ground, or is there an aspect of how the transition from ground to building. On quick observation of what you have provided, Casa Saldarinia seems to go to great lengths to narrate between ground and shell with a staged transition of materials. Personally I more intrigued by the visual honesty that is present in the supports of the form work, Multiple small elements that have a "minimal" impact with the ground by reducing their size but multiply their numbers, almost in a "death by a thousand paper cuts" sense. then by the final projects monolithic contact with the plane. But that is just me being hyper critical, this is fantastic nonetheless!

real estate directory a dit…

it's simply very interesting, on the work that u mention above. minimal contact.!

Anonyme a dit…

Wow! now I know how some construction were build, It will definitely take a lot of courage, effort and knowledge before you come out a master piece like that.

Feel free to visit my blog, please cliquez ici . Thanks!

Jona

Ufuk KARACA a dit…

Burun şeklini ideal açı ve ölçülere kavuşturmak için erkek kadına ayrı ayrı modellerde planlanan ve aynı zamanda ihtiyaç varsa burundan nefes alma güçlüğünün de düzeltilebileceği lokal yada genel anestezi altında yapılabilen cerrahi işlemdir Ankara burun estetiği fiyatları.Silikondan yapılmış protez kullanılarak cerrahi olarak meme hacminin arttırılmasıdır. 60 yıldır dünyada uygulanan en sağlıklı Ankara Meme büyütme fiyatları yöntemi meme protezidir.Ankara Lazer liposuction fiyatları konvansiyonel liposuctionun lazer teknolojisi ile birleştirilmiş halidir. Konvansiyonel liposuctionda yalnızca cilt altı yağ dokuları kırılarak dışarı aspire edilirken, lazer liposuctionda aspirasyon öncesi ve sonrasında açılan aynı delikten girilerek dokulara lazer enerjisi de uygulanır.Ankara Karın germe fiyatları ameliyatı aşırı kilo, gebelik ve benzeri sebeplerle sarkmış olan karın derisinin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İşlem sırasında ayrıca gevşek olan karın duvarı da sıkılaştırılabilir.Günümüzde baş ağrılarının önemli bir kısmından sorumlu olan Ankara Migren ameliyatı fiyatları genel hatlarıyla, baş bölgesinin duyu siniri olan trigeminal sinirin dallarının belli bölgelerde sıkışması sonucu ortaya çıkan, başın çeşitli bölgelerinde ve değişik paternlerde görülebilen, sıklığı kişiden kişiye değişen ve mide bulantısı vb. gibi bulguların da eşlik edebildiği ataklar tarzında baş ağrılarıdır.Ankara Meme Dikleştirm fiyatları Kadınlarda meme sarkması, gebelik gibi edinsel sebeplerle oluşabildiği gibi gebelik yaşamamış kadınlarda da biraz daha ileri yaş döneminde olmak üzere, yer çekiminin etkisiyle meydana gelen kaçınılmaz bir süreçtir. Gebelik ve emzirme döneminde hormonların etkisiyle büyüyüp şişen meme dokusu, ekstra ağırlığının etkisiyle hem meme cildini esnetir hem de dokuyu taşıyan bağları gevşetir.